Виза жены/мужа в UK. оформить визу жены в Англию самостоятельно на форуме.

21 Ноября 2021, 9:19 | # 96511
Алекс Эптон, спасибо вам большое за отзывчивость! Я через неделю стаю IELTS life skills a1, после это хочу подавать документы на визу невесты. У меня ещё действует туристическая виза до февраля 2022, мы с моим женихом уже сделали букинг в загсе в Лондоне на подачу документов для регистрации брака 5 февраля 2022 и я бы хотела получить визу до этой даты. Первый вопрос, с моей стороны какие нужны документы для визы? С его стороны какой перечень документов? Можно ли при подаче визы доплатить чтобы документы были рассмотрены быстрее? 

Пользователь

г. Москва

22 Ноября 2021, 22:52 | # 96565
Кристина Амелёхина пишет:
Алекс Эптон, спасибо вам большое за отзывчивость! Я через неделю стаю IELTS life skills a1, после это хочу подавать документы на визу невесты. У меня ещё действует туристическая виза до февраля 2022, мы с моим женихом уже сделали букинг в загсе в Лондоне на подачу документов для регистрации брака 5 февраля 2022 и я бы хотела получить визу до этой даты. Первый вопрос, с моей стороны какие нужны документы для визы? С его стороны какой перечень документов? Можно ли при подаче визы доплатить чтобы документы были рассмотрены быстрее? 
Кристина Амелёхина, для визы жены Вы должны сдать тест на английский на уровень A1 (рекомендуется сдать на уровень A2 и выше, т.к. такой тест можно использовать для дальнейшего продления визы) + тест на туберкулез
Основной список документов:

The financial documents must be dated no earlier than 28 days before the date of application.

Any documentary evidence must be the original (not a copy) 

1)     Original signed Sponsorship Forms SU07/12 (see the sample form in the attachment)

2)     Original Letter from the current employer, dated and on headed paper

The employer’s letter should confirm:

(i)     Your partner are employed there;

(ii)    The job title or position  your partner hold;

(iii)  How long you or your partner have worked there;

(iv)  The type of contract (for example, permanent, fixed term);

(v)   What your partner earn before tax and National Insurance;

(vi)  How your partner have been paid your current salary;

(vii) The payslips are genuine (if a new employer can issue);

3)     Original Bank statements for the last 12 months

Bank statements must clearly show:

(i)     the account number;

(ii)    the date of the letter;

(iii)  the financial institution’s name and logo;

(iv)  the information required on transactions, funds held and time period(s) or as otherwise specified relation to bank statements;

(1) on official bank stationery; or

(2) electronic bank statements which are either accompanied by a letter from the bank on its headed stationery confirming that the documents are authentic or which bear the official stamp of the issuing bank on every page.

A letter of the bank must be on the headed stationery of the bank, building society or other financial institution and must clearly show:

(i)     the account number;

(ii)    the date of the letter;

(iii)  the financial institution’s name and logo;

the information required on transactions, funds held and time period(s) or as otherwise specified relation to bank statements;

4)     Original Pay slips for last 12 months from previous job

Payslips must be original formal payslips issued by the employer and showing the employer’s name, or be accompanied by a letter from the employer, on their headed paper and signed by a senior official confirming they are authentic.

Payslips must be:

(i)     original formal payslips issued by the employer and showing the employer’s name; or

(ii)    accompanied by a letter from the employer, on the employer’s headed paper and signed by a senior official, confirming the payslips are authentic;

5)     A letter from the employer who issued the payslips (from previous job)

A letter from the employer(s) who issued the payslips confirming: 

(i)     the person’s employment and gross annual salary;

(ii)    the length of their employment;

(iii)  the period over which they have been or were paid the level of salary relied upon in the application; and

(iv)  the type of employment (permanent, fixed-term contract or agency).

!! Personal bank statements corresponding to the same period(s) as the payslips showing that the salary has been paid into an account in the name of the person.

6)     To evidence a pension, all the following evidence must be provided:

Official documentation from:

1)     The Department for Work and Pensions (in respect of the Basic State Pension and the Additional or Second State Pension) or other government department or agency, including the Veterans Agency;

2)     An overseas pension authority; or

3)     A pension company, confirming pension entitlement and amount.

(i)     At least one personal bank statement in the 12-month period prior to the date of application showing payment of the pension into the person's account.

(ii)    For the purposes of sub-paragraph

(iii)  War Disablement Pension, War  Widow’s/Widower’s Pension and any other pension or equivalent payment for life made under the War Pensions Scheme, the Armed Forces Compensation Scheme, Police Injury Pension.

7)     Accommodation/ Documents on accommodation in the UK (copy of agreement on ownership) 

An applicant must provide evidence that there will be adequate accommodation in the UK, without recourse to public funds, for the family, including other family members who are not included in the application but who live in the same household. This must be accommodation which the family own or which they occupy exclusively. 

Accommodation will not be regarded as adequate if-

(a)   it is, or will be, overcrowded; or

(b)   it contravenes public health regulations.

Ownership: The applicant should provide evidence as to the basis on which the accommodation is or will

be owned or occupied (including rented) by the family unit.

This may for example

(i)     be in the form of a copy of the property deeds,

(ii)    a letter from a bank or building society as to the mortgage arrangements,

(iii)  a lease agreement and rent book to the applicant and their family unit.

При подаче визы Вы можете доплатить за ускоренное рассмотрение документов, но гарантий, что рассмотрят быстрее никаких нет, все зависит от офицера. Данная услуга за ускоренное рассмотрение невозвратная.

23 Ноября 2021, 7:00 | # 96568
Кирилл Губанов, спасибо большое! С моей стороны финансовые документы не нужны если будет спонсорское письмо? Документы о моей недвижимости тоже не нужны? 

Пользователь

г. Москва

24 Ноября 2021, 12:14 | # 96585
Кристина Амелёхина пишет:
Кирилл Губанов, спасибо большое! С моей стороны финансовые документы не нужны если будет спонсорское письмо? Документы о моей недвижимости тоже не нужны? 

Кристина Амелёхина, Добрый день! Если данные документы у Вас имеются, то лучше их предоставить.
Добавить сообщение

Визы в UK на 10 лет! Нам 10 лет — откроем британскую визу на 10 лет за 5000 рублей

Подать заявку
Закрыть