Не знаем , что писать в анкете

Пользователь

21 Мая 2017, 22:17 | # 75360
Добрый вечер! Помогите разобраться, сегодня заполняя анкету наткнулись на вопрос " What is the National Registration Certificate number for the EEA National?" Что они конкретно имеют ввиду?((( Мой муж гражданин Литвы. Заранее спасибо за ответ! 

Администратор

г. Москва

22 Мая 2017, 18:26 | # 75363
Natali B пишет:
Добрый вечер! Помогите разобраться, сегодня заполняя анкету наткнулись на вопрос " What is the National Registration Certificate number for the EEA National?" Что они конкретно имеют ввиду?((( Мой муж гражданин Литвы. Заранее спасибо за ответ! 
Добрый вечер, Natali!

A registration certificate is a document issued to an EEA national that confirms that person’sright of residence under European law as at the date of issue. You are not required to havea registration certificate to enter, live or work (or exercise any other treaty right) in the UnitedKingdom.

Свидетельство о регистрации является документом, выданным гражданину Европейской экономической зоны, который подтверждает право на проживание по европейскому законодательству на дату выдачи. Вы не обязаны иметь
Регистрационное свидетельство на въезд, проживание или работу (или осуществление любых других договорных прав) в Соединенном Королевстве.

Если у Вашего мужа его нет, проставляете в графе None или N/A

Пользователь

7 Марта 2018, 14:16 | # 81365

Добрый день! Пожалуйста, подскажите, я заполняю анкету EEA Permit, еду к мужу, он гражданин Британии, вопросы из раздела EEA NATIOANAL, есть какие то ограничения на финансы,  как правильно их указать? 

1.Total monthly amount given to family members and other dependants GBP(£)

2.Total monthly income in GBP(£) from: Savings and Investments Properties and Rents Stocks and shares Publc funds or Benefits Other sources including friends and family

3.How much is spend each month in GBP(£) on living costs?

4.How much of the total monthly income in GBP(£) is given to family members and other dependants?

5.Total monthly amount given to family members and other dependants GBP(£)

Раздел Income and Expenditure

1.How much do you spend each month on living costs?

2.How much of your total monthly income is given to your family members and other dependants

3.What is the cost to you personally of your trip in GBP(£)?

4.The total amount of money you have for this trip

5.The cost of the aeroplane, boat or train tickets

6.The cost of your accommodation

7.The cost of your living expenses

8.How much will they be paying towards your trip (in GBP £)?

9.What is the total amount in GBP(£)?

Заранее спасибо за ответ! Надеюсь очень на Вашу помощь, потому что хочу все правильно указать !

Администратор

г. Москва

7 Марта 2018, 15:23 | # 81378
anna annovna пишет:

Добрый день! Пожалуйста, подскажите, я заполняю анкету EEA Permit, еду к мужу, он гражданин Британии, вопросы из раздела EEA NATIOANAL, есть какие то ограничения на финансы,  как правильно их указать? 

1.Total monthly amount given to family members and other dependants GBP(£)

2.Total monthly income in GBP(£) from: Savings and Investments Properties and Rents Stocks and shares Publc funds or Benefits Other sources including friends and family

3.How much is spend each month in GBP(£) on living costs?

4.How much of the total monthly income in GBP(£) is given to family members and other dependants?

5.Total monthly amount given to family members and other dependants GBP(£)

Раздел Income and Expenditure

1.How much do you spend each month on living costs?

2.How much of your total monthly income is given to your family members and other dependants

3.What is the cost to you personally of your trip in GBP(£)?

4.The total amount of money you have for this trip

5.The cost of the aeroplane, boat or train tickets

6.The cost of your accommodation

7.The cost of your living expenses

8.How much will they be paying towards your trip (in GBP £)?

9.What is the total amount in GBP(£)?

Заранее спасибо за ответ! Надеюсь очень на Вашу помощь, потому что хочу все правильно указать !

Добрый день, anna!

Вы состоите с официальном браке с Вашем мужем, гражданином Великобритании? Если да, то Вы выбрали не ту категорию, EEA Permit предназначен для членов семьи граждан EEA, а Вам необходимо оформлять визу жены.
Добавить сообщение